Nejsilnější ekonomiky světa nabídly více zdrojů na podporu rozvojových zemí

Zdroje by země mohly použít k placení za vakcíny proti koronavirus a za potraviny.
Organizace G7 sdružující sedm hlavních průmyslových zemí v pátek poprvé od roku 2009 navrhla zvýšení rezerv Mezinárodního měnového fondu (MMF), aby mohl poskytovat větší finanční podporu rozvojovým zemím během koronakrízy.

Během virtuálních diskusí, jejichž organizátorem byl britský ministr financí Rishi Sunak, šéfové resortů financí zemí G7 podpořily „nové a výrazné“ zvýšení Zvláštních práv čerpání (SDR).

Jsou to rezervy, které doplňují stávající rezervy členských států MMF.

Podrobnosti návrhu však nezveřejnili a jakékoliv zvýšení budou muset odsouhlasit ostatní členské země na jarním zasedání MMF, které bude v dubnu.

Zvláštní práva čerpání, které byly naposledy emitovány v roce 2009 v rámci mezinárodní reakce na globální finanční krizi, by mohly uvolnit zdroje pro rozvojové země na placení za vakcíny proti koronavirus a za dovoz potravin. Zároveň by jim poskytly dodatečné finanční rezervy.

„Dnešní historická dohoda v rámci G7 otevírá cestu pro důležitou a koordinovanou akci na podporu států s nižšími příjmy a zajistí, že žádná země nebude zaostávat v globálním ekonomickém zotavování,“ řekl britský ministr financí.

pr clanky