Zavření obchodů může v Německu zlikvidovat až 120 tisíc z nich

Prezident sektorového sdružení požaduje změnu strategie boje s pandemií koronavirus.
Pokračování lockdownu v maloobchodních provozech v Německu by mohlo vyústit do zrušení více než 120 tisíc prodejen.

Prezident sektorového sdružení Handelsverbandes Deutschland (HDE) Josef Sanktjohanser v listu pro kancléřku Angelu Merkelovou varuje, že to bude mít katastrofální následky pro centra měst a společenský život.

V dopise, který má k dispozici agentura DPA, vyzývá kancléřku, aby při pondělním setkání s představiteli spolkových zemí „přistoupila k potřebné změně strategie boje s pandemií“.

Hlavním kritériem by už neměl být jen vývoj infekcí, ale je třeba brát v úvahu i další aspekty, například, kapacity jednotek intenzivní péče, podíl těžkého průběhu onemocnění COVID-19 a větší množství testů.

Obchody jsou připraveny přispět k celému úsilí, aby dosáhli časné a úplné otevření všech provozů za dodržení hygienických pravidel a odstupů.

Od maloobchodu se žádají mimořádně oběti, avšak bez dostatečného odškodnění. „Města, parky a zelené plochy jsou plné lidí, ulice jsou plné, mnohé firmy pracují normálně, jen obchod, gastronomie a hotely jsou stále zavřené. Tento každodenní obraz dotčených obchodníků zlobí a zvyšuje jejich zoufalství,“ píše šéf HDE kancléřce.

Navíc, vláda ani zdaleka nedodržela svůj slib podpořit zdravé podniky prostřednictvím státní podpory.

pr clanky