Práce, děti, rodiče. Sendvičová generace zapomíná na sebe

Starají se o jiných a hrozí jim syndrom vyhoření. Jak to řešit?

V posledních letech o nich slyšíme stále více a vše naznačuje tomu, že to bude ještě mnohem naléhavější. Píší se o nich články, rozebírají jejich odborníci a jsou dokonce předmětem románů.

A ony samy někdy ani nevědí, že jsou středem novodobého a již pojmenovaného fenoménu. Sendvičové ženy. Sendvičová generace. Matky a zároveň dcery, které tlačí shora i zdola.

Problém, který má více příčin

Sendvičová generace nemá nic společného s jídlem.

Její představiteli jsou lidé zhruba ve středním věku, a to především ženy, které se musí starat o své neodrastené potomstvo, ale zároveň už jejich pomoc a péči vyžadují i ​​stárnoucí rodiče.

Obrazně řečeno – jsou ze dvou stran tištěné jako „v sendviči“.

Denní obraz takových žen může být plný náročných úkolů. Chystají děti do školy, řeší s nimi školní problémy, chodí k lékaři nebo jsou od nich jejich potomci jiným způsobem závislí. Zároveň jsou stále pracovně aktivní, ale vedle profesi už musí pomáhat i svým rodičům, jejichž začíná trápit zdraví, finanční či psychické problémy. Věnují jim svůj čas, pomáhají v domácnosti či s výdaji. A nejednou jim prostor na sebe vůbec nezbývá, což škodí jim i okolí.

„Vznik takzvané sendvičové generace se váže na několik příčiny. V první řadě je to demografický trend – prodloužila se délka života. To je sice vynikající zprávou pro lidstvo, ale zároveň to před nás – jako společnost – klade nové socio-kulturní potřeby a očekávání, „vysvětluje psycholožka a ředitelka Centra pro trénink a rozvoj, Denisa Zlevská.

„Ženy kdysi odcházeli do důchodu v nižším věku. Dnes jsou delší pracovně aktivní, mají potřebu se rozvíjet i jinak než jen péčí o rodinu. Vzhledem k tomu, že v naší kultuře, a dovolím si říct, že i z přirozené tendence žen starat se o rodinu a domácnost ve věcech jako je stravování, hygiena či zdraví, často tato úloha padá na ně, „říká odbornice, která se specificky zaměřuje na syndrom vyhoření.

Matky jsou starší a cítí odpovědnost

Významným faktorem vzniku sendvičové generace je podle psycholožky i odkládání mateřství.

„Kdysi, když ženy rodily okolo dvacítky, měli už ve věku ‚sendvičové ženy‘ děti odrostlé a jejich rodiče jen začínali přicházet do fáze stárnutí. Dnes je však zcela běžné, že ženy rodí po třicítce, zda těsně před čtyřicítkou, a tedy když se stanou padesátnice, mají doma stále pouze ‚puberťáků. Stejně tak jejich rodiče jsou v té době už v seniorském věku, kdy potřebují vyšší míru péče po zdravotní, psychické či sociální stránce, „přibližuje Zlevská.

Sendvičové ženy se tak dostávají pod tlak a jsou vystaveny požadavkům z více stran. Cítí pocit zodpovědnosti postarat se o své rodiče, kterým chtějí oplatit jejich péči a zároveň nechtějí zanedbávat své děti i primární rodinu.

Roli hraje však ještě jeden faktor – stárnutí samotné ženy a změny s ním související, na které podle psycholožky často nezbývá čas.

„Takovou fází prochází obvykle i partner. Krize středního věku obou pak často vyústí do vzájemného odcizení a rozpadu partnerského vztahu právě proto, že energii a pozornost vyžadují děti či stárnoucí rodiče, „upozorňuje.

pr clanky