Tělo v lockdownu: Jak zvrátit negativní změny?

Pokud trávíte dlouhé dny doma bez větší fyzické činnosti, trpí celé tělo.

Od začátku pandemie je základním pravidlem ochrany před nákazou Covid-19 zůstat doma a minimalizovat pohyb venku. Život v ústraní však vede k větší pasivitě a je jen obtížné udržet si v životě původní rutinu.

Častější pobyt doma vede k nežádaným změnám. I když jste zde před koronavirus chráněni, ohrožují vás jiné zdravotní problémy způsobené karanténou. Tyto problémy se mohou týkat těla, ale i duše.

Pokud jde o tělesnou schránku, dlouhodobý pobyt doma bez dostatku pohybu deformuje tělo, oslabuje srdce a plíce a dokonce zhoršuje funkci mozku.

„Pohyb patří k základním podmínkám, jak dosáhnout, abychom byli zdraví. Stimuluje se jím imunitní systém, víme snížit množství tuku v těle i v játrech. Zároveň slouží jako prevence před různými onemocněními. Při nečinnosti ochabují nejen svaly. Celé tělo se zpomaluje, proto ani trávení, imunita či hormonální systém nefungují tak, jak by měli, „upozorňuje fitness trenérka Martina Gorol.

Důsledky života v izolaci mohou přetrvat i po skončení pandemie. Co všechno tedy způsobí rok izolace, pobytu doma a sezení?

Začnete ztrácet svalovou hmotu

Stačí jen týden doma v pasivitě na to, abyste si odpočinuli, ale i na to, aby se ztratil těžce vybudovaný pokrok, o který jste se snažili měsíce. Mnoha trápí, že se nemohou hýbat tak, jak by chtěli.

Ještě nepříjemnější je, když jste strávili čas v karanténě pro boj s koronavirus a z onemocnění se zotavujete jen velmi pomalu. Na namáhavější fyzickou aktivitu si musíte chvíli počkat.

„Pokud se tělo nehýbe, svaly nepotřebuje, a proto svalovou hmotu odbourává. Pokud nás zasáhne nemoc, tělo si na boj s ní bere aminokyseliny ze svalů. I tím se urychluje ztráta svalové hmoty. Čím více svalové hmoty ztratíme, tím více nám způsobuje jakýkoliv pohyb větší problém, „říká trenérka.

pr clanky