PMS může být i extrémní. Co je to předmenstruační dysforická porucha?

Poznejte příznaky i léčbu.

Fitness trenérka Heather Andersonová zveřejnila v lednu na Instagram koláž svých fotografií.

„Fotka vlevo je u mě PMDD v plné síle: zmatenost, paranoia, úzkost, bolest svalů a kloubů, plačtivost, extrémní podrážděnost, únava, nespavost a mnoho dalšího. Fotka vpravo jsem já už mimo luteální fáze: veselá, odpočatá, plná energie, bez bolesti, příjemná. PMDD vždy ukradne dva týdny z mého života, „napsala Andersonová.

V té době se totiž sociální sítí začala šířit menší výzva s názvem PMDD Challenge. Jejím cílem bylo zveřejnit příspěvek se dvěma fotografiemi – na jedné byla žena během normálního dne, kdy se cítila dobře, na druhé tatáž žena během dne, kdy zažívala příznaky PMDD.

Jde o zkratku pro předmenstruační dysforické poruchu. PMDD je vážnější forma premenstruačního syndromu (PMS).

Tato porucha se u každé ženy může projevit jinak. Doprovázejí ji extrémně silné fyzické a psychické příznaky, někdy včetně sebevražedných myšlenek. Problémem je, že často bývá nesprávně diagnostikovat a zaměňována za depresi nebo jiné psychické poruchy.

Příznaky premenstruální dysforické poruchy

Výzkumy odhadují, že asi 20 až 40 procent žen může zažívat nějakou formu PMS. A zhruba u 3 až 8 procent z nich jsou symptomy takové intenzivní a vyčerpávající, že může jít o PMDD.

Mezi typické příznaky PMS patří únava, změny nálad, pocity napětí, podrážděnost, bolesti hlavy, napětí v prsou, poruchy spánku, návaly horka, zažívací potíže nebo zvýšená chuť k jídlu.

„Příznaky PMDD jsou však těžké a vysilující. Tato porucha zahrnuje skupinu tělesných a psychologických symptomů, které ovlivňují každodenní život a ohrožují mentální zdraví člověka. Jde o chronický stav, který když se vyskytne, vyžaduje léčbu, „uvádí portál Medical News Today.

PMDD má předvídatelný vzorec. Symptomy se obvykle začínají během ovulace a mizí krátce po zahájení menstruace.

pr clanky