Módní stylistka o barevné typologii: Barvy nám umí zalichotit, ale i uškodit

Barva oblečení může ovlivnit vaši náladu, dobít energii, nechat vyniknout vaši osobnost nebo naopak vyvolat špatné pocity, snížit sebevědomí či přidat věk. Je důležité vědět, co nám sluší.

Každá z nás disponuje svými charakteristickými rysy. Máme různou barvu vlasů, očí či pleti. Pokud si své přednosti uvědomíte, tak můžete hodně získat.

Svou přirozenou krásu víte podtrhnout zcela jednoduše, a to správnou barevnou škálou oblečení a doplňků, ale i vhodně zvoleného líčení. Barvy v našem šatníku mnohdy podléhají spíše trendům než tomu, co nám skutečně sluší. A to je chyba!

Jak na to
Abyste věděli, jaký jste typ a jak se vyvarovat chybám a špatnému dojmu, na to vám poslouží tzv. barevná typologie.

„Jde o důkladnou analýzu, která může trvat až dvě hodiny, provádí se při odlíčení pleti, denním světle a na bílém podkladu. Během analýzy se přikládají barevné látky k obličeji a vychází se z barvy obočí, duhovky, tónu pleti a barvy vlasů.

Podstatou barevné typologie je najít takové skupiny barev, které lichotí tváři a dělají nás atraktivnějšími, „vysvětlila postup módní stylistka Andrea Ziegler.

Na základě analýzy se lidé dělí do 4 hlavních kategorii – jarní, letní, podzimní a zimní typ. Mezi základní kategorie se můžete zařadit i vy, ale podrobnější rozbor nechte na odborníky.

Jaro – mléčná pleť, pihy, máte problém opálit se do hněda, rychle se spálíte nebo máte načervenalý odstín.

Léto – blondýnky ale i hnědovlásky (oříškový odstín), modré světlé oči, ale také hnědý světlý odstín, můžete mít pihy, snadno se opálíte, můžete mít snědý nádech pokožky.

Podzim – zelené oči, zeleno šedé, teplý hnědý odstín, čokoládově hnědé vlasy až do mahagonového odstínu, olivová pleť, můžete mít pihy. Lehce se opálíte.

Zima – tmavé vlasy až černé. Hnědý studený odstín duhovky, modré, modro šedé oči, světlá pleť, snadno se v létě opálíte.

co zvolit
Každému typu odborníci vyberou nejen nejvhodnější odstíny, ale také nejideálnější kombinace a naučí vás s nimi pracovat. Je důležité vědět i to, kolik jejíž barvy můžete použít a jak je vzájemně zkombinovat, abyste dosáhli kýženého výsledku.

„Podzimním typem se hodí tlumené barvy a teplejší odstíny, zimním zářivé a chladné odstíny, jarním zase zářivé a teplé odstíny a letním pastelové, jemnější ale studené odstíny.

Samozřejmě, často to nemusí být zcela jednoznačné. V každém typu může být výrazný, střední nebo jemný typ. Každý jsme jiný a škála barev, které spadají pod daný typ nemusí každé osobě vždy slušet a tehdy se kombinují i ​​určité odstíny z jiného typu, „doplnila odbornice na módu.

Barva oblečení a první dojem
Když se na někoho podíváte, jako první vaše podvědomí zaznamená právě barvy. Barva oblečení a líčení opravdu udělá v celkové vizáži hodně a už první dojem vám říká, jak daného člověka pocitově vnímáte.

„Barvy vám vědí zalichotit, ale i uškodit. Přátelské barvy splynou s podtónem pleti, vypadáte hezky, svěže, zdravě. Člověk se tehdy dobře cítí, navodí to vnitřní klid, sebevědomí je lepší, okolí to ocení a den může být úspěšnější. Naopak pokud barva nesedí, tak zvýrazní kruhy pod očima, člověk působí smutně a unaveně, „říká fashion guru.

I v závislosti od práce si víte nakombinovat oblečení, které vám bude slušet. „Pokud jde o konzervativní sféru, tak právě černo bílá kombinace nemusí být ideální, neboť v tom dáma nebude působit čerstvé. I do konzervativní módy víme zakomponovat styl. Tehdy může tmavě modrá v kombinaci s bledučko růžovou vypadat lépe a zachováme všechna pravidla pracovní etikety, „doplnila.

Univerzální černé oblečení neexistuje
Často se říká, že právě černé oblečení se hodí každé ženě a nikdy jím nic nezkazíte. Módní stylistka ale tomuto tvrzení oponuje.

„Někdo může v černém oblečení vypadat opravdu dobře, přistane mu a působí elegantně, ale naopak, někomu to může spíše uškodit. Přidá mu to věk, může působit smutně a unaveně. Takový typ ženy vypadá lépe v šedém nebo hnědém odstínu, „říká ze zkušeností stylistka.

pr clanky