Mezi námi ženami: Víte, že existují různé typy orgasmů? Který z nich jste už zažili?

Soulož je komplexní zážitek; jeho součástí je vášeň, kterou nepocítíme jen z obyčejného dovnitř-ven pohybu mužského pohlavního orgánu.

K vzrušujícímu prožitku má co říci i nálada, naše nastavení, doteky a úroveň vzrušení. Není totiž jen jediný druh orgasmu – se správnými okolnostmi je dokážete přežít všechny.

Opakování – matka moudrosti
Sexuoložka Carol Queen definuje orgasmus jako vyvrcholení vášnivého prožitku. Odborníci se shodují na čtyřech fázích sexuálního vrcholu, a sice:

Vzrušení – fáze budování vzrušení, tělo je připraveno, mysl okupuje myšlenka na sladký požitek sexu.
Plato – doba mezi sexuálním vzrušením a orgasmem, srdeční tep a dech se zrychlují, zvyšuje se svalové napětí, klitoris je prokrven, vylučuje se vaginální sekret coby lubrikant.
Orgasmus – vyvrcholení, slast, stahy vaginálních svalů a svalové křeče
Koncová fáze – nastává po orgasmu, uvolnění svalů a celého těla
Každá žena prožívá orgasmus jiným způsobem; psycholožka a sexuální terapeutka Shannon Chavez říká, že se nevztahuje pouze na oblast genitálií. „Orgasmus můžeme přežít celým tělem. Je to reflex, spuštěn stimulací oblastí těla, citlivých na dotek. „Není proto překvapením, že orgasmů je několik druhů, a většina z nás je může zažít všechny.

Klitoriální orgasmus
Snad nejčastěji prožívaným je orgasmus klitorální. Z názvu je jasné, že se dosahuje stimulací ženského klitorisu.

Jelikož klitoris obsahuje několik tisíc nervových zakončení, je nejpohodlnější a nejjednodušší cestou k dosažení vrcholu. Pro mnohé ženy je však bohužel často jediným sexuálním prožitkům s muži.

vaginální orgasmus
Pro mnohé ženy nejintenzivnější druh orgasmu, díky kterému prožívají rozkoš celého těla po delší dobu než při klitoriální vyvrcholení. Bohužel, pouze něco méně než třetina žen ho během svého sexuálně aktivního života zažije.

Vaginální orgasmus se nazývá také orgasmů bodu G, magického místa ve vagíně, jehož stimulací zažijeme ohňostroj rozkoše. Mnohé ho umí dosáhnout jen pomocí masturbace s erotickými hračkami, s penisem jen malé množství.

Sexuologové dosud polemizují o psychických blocích, případně nedostatku důvěry, intimity a uvolnění mezi partnery, pokud žena neví dosáhnout tento druh vyvrcholení.

smíšený orgasmus
Velmi častým a snad i nejběžnějším je orgasmus smíšený. Jedná se o vyvrcholení pomocí stimulace vaginálních stěn s klitorisem. Tyto části se prokrví a společně fungují jako rychlík k vrcholu.

Sexuoložka Chavez však tvrdí, že vagína a klitoris jsou jen základem; stejného výsledku dosáhneme pokud lásky kromě těchto míst i jiné erotogenní zóny.

Jinými slovy, neměli bychom zapomínat, že celé tělo si zaslouží naši pozornost, o čemž nás přesvědčila například Monica v seriálu Přátelé – v jedné z částí nakreslí Chandlerovi erotogenní zóny ženského těla a vysvětluje mu postup laskání; tak se do toho vžije, že ji vzruší už jen pomyšlení na laskání daných zón.

anální orgasmus
Anální orgasmus zažívají jak ženy tak i muži. Dosahuje se stimulací konečníku, který obsahuje množství citlivých nervových zakončení. Od vagíny ho dělí jen tenká stěna, čímž se rozkoš může ještě znásobit – mnohým ženám však samotný anální sex nepřinese vyvrcholení, jen rozkoš.

Manželská a sexuální terapeutka Jane Greer ženám radí, aby pro dosažení orgasmu stimulovaly i jinou část těla. „Některým ženám vyhovuje misionářská pozice, protože během penetrace je stimulován i jejich klitoris.“

mokrý orgasmus
Vzpomínáte si na část seriálu Sex ve městě, v němž měla Samantha své lesbické období? Chodila s vášnivou umělkyní, jejíž orgasmy byly doprovázeny tzv. ženskou ejakulací. Samantha byla, jakož i mnohé ženy, překvapená, že něco takového existuje.

Tekutina, uvolňující se ze žláz v okolí močové trubice během vaginální stimulace (a zejména bodu G) odborníci nazvali ženským ejakulátem. Avšak orgasmus jen malého procenta žen je doprovázen výstřikem této tekutiny.

prsní orgasmus
Snad mnohé z nás četli sérii 50 odstínů šedi. Nevinná Anastázia se seznámí se sexy milionářem Christianem, a zažije s ním rozkoš, o jaké se jí ani nezdálo. Jednou z nich je i orgasmus bez stimulace genitálií – Christian jí pomohl vyvrcholit pouze laskáním bradavek a prsou.

Pouze některé z nás zažili tento druh orgasmu. Obyčejně se jedná o ženy se zvýšenou citlivostí na dotek, případně přežívající sexuální vzrušení z dotyku různých částí těla mnohem intenzivněji. Nervová zakončení v kůži iv bradavkách dokáží navodit pocity rozkoše a některým dokonce pomoci k vrcholu bez stimulace genitálií.

pr clanky