Záclony a závěsy: Jsou stále in?

Možná se budete divit, ale i takové okno dokáže ovlivnit celkový vzhled interiéru vašeho bydlení. Zvláště, pokud ho krášlí pěkná barevná záclona. Váháte, zda je tento bytový doplněk stále in? Zjišťovali jsme za vás … Záclony a závěsy jsou nejrozšířenější ozdobou našich oken. Plní estetickou, dekorační i „zútulňovaciu“ funkci. Okna jsou v jejich „oděvu“ hezčí, něžnější, plné fantazie! A přiznejme si, milé dámy, že je máme hlavně kvůli jejich „rafinovanosti“ rady! I odhalují, i zahalují zároveň …

stále moderní
Pro klid srdce, vás tedy, milé naše čtenářky, ujišťujeme, že záclony jsou stále in. Ačkoli, jak vše, prošly svým vývojem, stále patří jako doplněk do interiéru našich příbytků.
Obchody dnes nabízejí skutečně velké množství druhů záclon i závěsů, počínaje od klasických materiálů a vzorů po nejmodernější, až mírně extravagantní. Vše záleží od vašeho vkusu a stylu zařízení vašeho bytu.
Délka a barevnost
Vybírat můžete z nejrůznějších délek, od krátkých jen do jedné třetiny okna, po dlouhé až po zem. Stále převládá klasická bílá barva čistoty, ale moderní jsou i světlé pastelové barvy. Jen musíte počítat s tím, že tyto záclony uberou interiéru trošku světla. Samozřejmě platí čím tmavší záclona, ​​tím méně světla. Z materiálů jsou nejoblíbenější záclony z umělých vláken, ale módním trendem jsou i tkané záclony.

motivy
Záclony také lze dostat i s různými vytištěnými barevnými motivy, které se hodí zejména do dětských pokojů (jde tu hlavně o pohádkové postavičky a zvířátka) nebo do kuchyně. V jiných místnostech mohou potisku působit trošku kýčovitě, proto je nedoporučujeme.

Těžké hrubé nepropustné závěsy se v trendech v bydlení vyměnili na průhledné, vzdušné, lehké a plné barev … Plní převážně stínicí a dekorační funkci. Musí opět „sedět“ s barevností, stylem, provedením místnosti, ve které jsou zavěšeny. Bývají různé délky, nejčastěji však sahají až ponížit okna, případně až po zem. Okna lemují po obou stranách a moderně i uprostřed jako úzký pás.
Co tak žaluzie nebo rolety?
Málokterá z nás dnes nemá na oknech alespoň horizontální žaluzie proti slunečnímu záření. Pro zefektivnění zejména kancelářských a jiných obytných prostor se dávají i barevné textilní vertikální žaluzie, které vytvářejí zcela jiný dojem. Navíc nimi záclony plně nahradíte. K tomu jsou vybaveny protiprachovou úpravou, což usnadňuje jejich celkovou údržbu.

Často vídat, hlavně na oknech starších domů, hliníkové žaluzie různých barev, avšak jsou více příkladem nevkusu než vkusu domácí paní. Klasické rolety jsou také víceméně „přežitkem“, ale pokud po nich stále toužíte a líbí se vám, dostat je už v provedení s různými potisky a motivy např. zapadajícího slunce do moře, rozkvetlé louky, či skalního převisu a pod.
Okna „nahnul“
Pokud má někdo z vašich blízkých různé alergie, hlavně na prach, mnozí odborníci doporučují nemít záclony, případně závěsy, do kterých se právě tento prach zachycuje.
Pak zbývá už jen možnost zmíněných látkových protiprachových žaluzií, nebo nechat prostě okna „nahnul“. Zde je skvělým tipem natřít dřevěný rám okna na barvově, aby se hodilo k interiéru, nebo zakoupit rovnou barevné plastové provedení okna.

pr clanky