Obývák – vizitka našeho domova!

Obývák je po kuchyni naše nejdůležitější a nejnavštěvovanější místnost v bytě. Téměř ve všech domácnostech je místem, kde probíhá čilý společenský ruch rodiny. Střídají se v ní posezení při kávičce s přáteli, rodinné návštěvy i leňošivé odpočívání a vychutnávání si „bačkorovém kultury“ před televizí. Tím tato místnost plní i reprezentační úlohu, na kterou si, milé dámy, musíme dát extra záležet … Proč? Čtěte nás dál … Trendy v bydlení se postupem času, či spíše z času na čas mění, postupují, nebo se vracejí ke staré dobré „klasice“ před let.

Nevyhýbají se žádným doplňkem v našem interiéru, a tak je dobré občas „zabloudit“ i do těchto „kruhů“ a nechat se inspirovat něčím, co je našemu vkusu, stylu a individualitě blízké. Obývák jako reprezentační místnost našeho bydlení je totiž i naší vizitkou a dojmem, který zanecháváme …

minimalistický design
Aktuální moderní minimalistický design ze zahraničí už zavítal i do našich končin a našel si své obdivovatele a uživatele. Mnoho domácností tak i u nás stále více uplatňuje důraz na prostor, vzdušnost, „čistotu“ místnosti.

Oproti těžkým, většinou tmavohnědým až černým velkým dřevěným obývacím stěnám z minulosti je to obrovský posun vpřed. Dnes jsou stylové různá barevná provedení obývacích stěn s minimem skříněk většinou obdélníkového tvaru. Nevýhodou pro mnohé z nás je však tím i mnohem méně úložného prostoru pro odkládání všech důležitých a přepotřebné věcí.

Stále platí: v jednoduchosti je krása …!
Multifunkční obývací prostor tedy zkusme zařídit co nejjednodušší, bez zákoutí, výklenků a složitých komunikačních cest. Jednoduché zařízení a tzv. čisté linie podporují naši relaxaci, protože otevřený, bezbariérový prostor, ve kterém vidíme celé zařízení působí uvolňující. A to je v době našeho odpočinku důležité. Vybavení má být zároveň plně funkční a vyhovující různorodým činnostem, které provádíme v této místnosti.

I když je pohodlí nejdůležitější, neměli bychom zanedbat architektonické řešení prostoru (estetickou hodnotu každého kusu nábytku, vhodné dekorativní předměty a doplňky, způsob osvětlení). Nejlepší je zvolit jednoduché zařízení a dodržet jednotnost dekorací a detailů, o kterých ještě bude řeč.

Sedačky naše každodenní
Pokud máte přehled v trendech, určitě víte, že klasické dvou- a trojsedačky vytlačily pohodlné pohovky, na které se vejde celá rodina, zda většina osazenstva návštěvy. V současnosti jsou oblíbené multifunkční pohovky s dvěma praktickými lenoška, ​​které se plně přizpůsobí vašim aktuálním potřebám společenského dění v této místnosti.

Trendem poslední doby je, co se barevnosti týče, fialová, růžová, tmavočervená, modrá ve všech odstínech. Objevují se oblé tvary, trošku avantgardní a extravagantní, které mají v oblibě spíše mladší ročníky. Ale naštěstí „klasika“ se najde iv dnešních časech …
Praktičnost a účelnost
Velmi praktický je multifunkční systém ve skládání jednotlivých dílů některých sedaček. Ten dokonale využije buď pouze jedna osoba na individuální sezení, avšak seskupením křesel a ostatních dílů se dá vytvořit prostor na sezení pro více lidí. Záleží na konkrétním provedení té které sedací soupravy, ale účelnost, kterou disponují dnešní modely je pro nás obrovskou výhodou a nejednou i výzvou.

S nádechem originality
Přiznejme si, milé dámy, každá z nás chce mít ve svém obýváku alespoň něco netradičního, originální, něco, co dodá místnosti výjimečnost. Při výběru vzorů, detailů a doplňků proto doporučujeme vsadit na abstrakci, nebo se inspirovat vzory rostlin, květin, mušlí či kamenů. Právě tyto drobnosti dotvářejí celkovou atmosféru obývacího pokoje a odhalují náš vkus a individualitu. Dejme si proto za ně záležet!

Krb jako dominanta zůstává
V dnešní době již není ničím výjimečným pamatovat i na krb. Vytváří příjemnou atmosféru, teplo domova, esteticky doplňuje prostor. Dá se přistavit, zda dokoupit i dodatečně, pokud jste ho dosud neměli. Zvláště v tomto období ho ocení všichni, kteří ho mají, právě pro jeho blahodárné hřejivé teplo, které nám dopřeje během chladných predjesenných večerů.

pr clanky