Revize elektro a kontroly komínů spolu úzce souvisí. Ptáte se, jak?

Pravidelné revize elektro spotřebičů nejsou ve velkých firmách nic výjimečného. V posledních letech však začínají kontroly podstupovat i vlastníci obyčejných rodinných domů, protože i oni chtějí mít jistotu, že je jejich elektroinstalace ve stoprocentním pořádku. Málokomu ovšem dojde, že s elektrickými obvody souvisí také kontroly spalinových cest. Jakmile zanedbáte jednu z těchto dvou důležitých činností, můžete si zadělat na obrovský malér končící nesmírnou škodou.

Proč kontrolovat spalinové cesty?

U podceněné revize elektro je riziko zcela očividné. Vlivem poškození může dojít ke zkratu, a tedy poškození celé elektroinstalace, jejíž výměna rozhodně nebude procházka růžovým sadem. Obdobná je také situace u spalinových cest. Jakmile pravidelnou kontrolu zanedbáte, hrozí značné poškození interiéru domácnosti vlivem unikajícího kouře.

V horším případě dojde k úniku nedýchatelných plynů, které jsou bez zápachu a které vás navíc ve větší koncentraci mohou udusit. Poškození vlivem ucpaného komínu navíc nehradí pojišťovna, takže se s náhradou škody můžete kvapem rozloučit.

Jak často revize komínů provádět?

Jste-li svědomitými vlastníky rodinných domů, pak určitě provádíte pravidelné kontroly přesně podle doporučených lhůt. Optimální je objednání revizních techniků mezi topnými sezónami, kdy se kotel a spalinová cesta chystá na nový rok. Pokud ovšem používáte komín celoročně, měli byste tomu přizpůsobit i kontroly. Ty by se v takovém případě měly provádět minimálně dvakrát do roka, abyste včas předešli případným škodám a újmám na zdraví.

Kolik stojí revize komínu?

Revize komínu rozhodně nepředstavuje výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Investovaná částka se vám navíc stokrát vrátí v pocitu bezpečí a jistoty, že se vám během topné sezóny nemůže nic stát. Renomovaná společnost provádí pečlivé kontroly již od 2 500 Kč za jeden komín. Výsledná cena se ovšem může lišit v závislosti na velikosti komínu nebo na složitosti spalinové cesty. I tak se nejedná o likvidační částku.

Kontroly elektroinstalace a komínu byste rozhodně neměli podceňovat. Jejich zanedbání totiž může v nejhorším případě skočit úmrtím člena rodiny, což nikdo z vás nechce dopustit.

pr clanky