Zinek nyní potřebujeme pro zdraví: Tyto potraviny ho mají nejvíce

Tyto potraviny ho obsahují více než výživové doplňky.

Zinek je velmi důležitý mikronutrient, bez kterého naše tělo nedokáže správně fungovat. Podporuje imunitu, pomáhá při hojení ran, ale jeho nedostatek se odrazí i na stavu vlasů a pokožky. Které potraviny jsou na něj nejbohatší?

Jedna z mnoha studií, které zkoumaly vliv zinku na ochranu lidského těla před virózami ukázala, že dostatečný příjem tohoto minerálu zkracuje trvání běžného nachlazení až o 40 procent!

Málokdo však ví, že bez zinku by trpěl i náš smysl pro chuť a vůni. Doporučený denní příjem zinku je 11 mg. Velkou výhodou je, že takové množství získáme i ze stravy, nemusíme užívat výživové doplňky.

Potraviny bohaté na zinek:

čočka
Hrnek vařené čočky poskytuje přibližně 20 procent doporučeného denního příjmu zinku. Je také skvělým zdrojem vlákniny a rostlinných bílkovin. Můžete ji použít i jako náhradu za maso v oblíbených jídlech. Dají se z ní udělat chutné karbanátky či alternativa mletého masa na špagety.

konopné semínka
Dvě polévkové lžíce loupaných konopných semen obsahují asi 20 procent doporučeného denního příjmu zinku. Přidejte si je do smoothie, do pesta namísto ořechů, můžete je přidat do pečení či do salátové zálivky.

hořká čokoláda
Potěšíme i milovnice čokolády. Třicet gramů tmavé čokolády (s obsahem 70 až 85 procent kakaové sušiny) vám poskytne než 8 procent doporučeného denního příjmu zinku.

Obecně platí: čím tmavší čokoláda, tím více zinku obsahuje. Můžete si ji vychutnat jen tak, ale také si z ní udělat pudink, cookies či polevu na zdravý koláč. Nebo ji jednoduše nastrouhejte do snídaňové kaše.

dýňová semínka
V 90 g obsahují přibližně 8 mg zinku, což je naprosto perfektní číslo. Jsou také dobrým zdrojem rostlinných bílkovin a vlákniny. Přidejte si je do ovesných vloček, salátů, chutné a také estetické jsou jako příloha do hustých polévek – namísto krutonů.

čedar
Devadesát gramů čedaru obsahuje 28 procent doporučeného denního příjmu zinku. Zinek v tvrdém sýru je biologicky výborně dostupný – tělo ho rychle vstřebá. Přidejte jej do salátů, polévek, na chlebíčky, těstoviny.

vajíčka
Jedno vejce obsahuje přibližně 5 procent doporučeného denního příjmu zinku. Zdá se to málo, avšak když je zkombinujeme z ostatními potravinami bohatými na zinek, dostaneme podstatně vyšší číslo, navíc obvykle jíme více než jedno vejce.

Piniové ořechy
Přidejte je do salátu, použijte namísto jiných ořechů nebo si je vychutnejte jako zdravou svačinu. Chutnají i na těstovinách nebo jejich přidejte nasekané do domácího pesta. Devadesát gramů těchto ořechů obsahuje až 6,5 gramu zinku.

pr clanky